Bzenecká vinařská stezka

Délka trasy:
26 km
Povrch:
80% klidné silnice 3. třídy a 20% zpevněné a nezpevněné terénní úseky
Využitelnost:
většina trasy stezky celoročně, náročnější je pouze přejezd písčitého úseku mezi Bzencem a Hrubým hájem u Moravského Písku
Vhodné pro:
všechny kategorie cyklistů, náročnější jsou kopcovité úseky Kyjovské pahorkatiny v první polovině trasy
Značení:
značky se stylizovaným sklepním žúdrem šedé barvy
Nejvyšší bod:
380 m n.m.
Nejnižší bod:
190 m n.m.
Nástupní místo:
Ježov
Cílové místo:
Těmice
Navštívíte místa

Ježov, Bzenec, Moravský Písek

Fotogalerie
 • 1.jpg

  0 10

 • 10.jpg

  1 10

 • 2.jpg

  2 10

 • 3.jpg

  3 10

 • 4.jpg

  4 10

 • 5.jpg

  5 10

 • 6.jpg

  6 10

 • 7.jpg

  7 10

 • 8.jpg

  8 10

 • 9.jpg

  9 10

Nejkratší vinařská stezka je svou délkou i profilem jako stvořená pro rodinný výlet. Ve sváteční odpoledne, kdy jsou silnice 3. třídy téměř bez aut, nabízí bezstarostnou jízdu za poznáním kultivované krajiny a přívětivých lidských sídel, šikovných vinařů i tajuplného sklepního podzemí. Několik kopečků v první části etapy tvoří nejzápadnější výběžky Kyjovské pahorkatiny, okolí centra oblasti tvoří roviny Dolnomoravského úvalu.

Ježov – Vážany (12 km)

Návěstí na okraji obce Ježov označuje křižovatku Kyjovské a Bzenecké vinařské stezky. Západní větev stezky vedoucí bývalou bzeneckou oblastí zde začíná krátkým stoupáním do Žeravic. Osada, jejíž historie sahá do 13. století, je nejen významnou vinařskou obcí s bohatým spolkovým životem, ale také místem, kde se nachází několik pozoruhodných architektonických a historických památek.

Prohlídka pamětihodností obce začíná u barokního kostela zasvěceného Stětí sv. Jana z roku 1722. Pomník T. G. Masaryka před kostelem je jednou z mála soch zakladatele novodobého českého státu, který nebyl v době komunistické diktatury odstraněn. Místní hřbitov zdobí ojedinělá hřbitovní kaple svaté Barbory se šindelovou střechou a vysoký sloup se sousoším bičovaného Krista. Cesta ke hřbitovu, až k bráně lemovaná vinicí, dýchne atmosférou verše z básně Jana Skácela „Hřbitov vinařů“. Po smrti ještě když jsou naznak/ mívají ústa plná vína/ není to bože jejich vina a uskoč rychle do révoví/ až půjdou kolem smutné vdovy/ viničnou cestou na hřbitov/. Po sjezdu k Fibingerovu mlýnu a odbočce doleva směrem na Syrovín se stezka zvedá ke svému nejvyššímu bodu, obci Újezdec. Kaple Panny Marie Bolestné na okraji Syrovína je architektonicky hodnotná pozdně barokní stavba, farní kostel Obrácení svatého Pavla je z roku 1716. Újezdec, osada položená 380 m n.m. je díky své poloze místem prvotřídních viničních tratí. Za obcí opouští trasa stezky silnici a odbočuje zpevněným terénem do Vážan. V nejvyšším bodě se přes zelená údolí otevírá široký výhled na věnec pohoří do všech světových stran předkládající důkaz o kulatosti Země.

Vážany - Bzenec (16 km)

Bzenecká vinařská stezka přeruší svou pouť ve Vážanech. Místní komunikace přivede stezku k silnici a odbočením doprava následuje úsek, který je propojením okruhu Moravskou vinnou stezkou. Klesá do Ořechova, míjí zámek z konce 16. století a jako šedivá stuha se vine v zeleni teras a remízků do Těmic. Chráněnou památkou osady je žudro na lidovém domě čp. 48, který pochází z poloviny 19. století. Další osadou na stezce Domanín, zdejší kostel sv. Václava, který se může pochlubit kvalitními obrazy Ignáce Raaba. Stoupání nad obec končí u kamenného kříže, kde trasa stezky odbočuje do otevřené krajiny. Odpočívka v trati Pusté je místem dalekých výhledů i dokladem religiozity kraje.

Sjezdem mezi vinicemi k Hrubému háji vstupuje stezka do Dolnomoravského úvalu, rozsáhlé sníženiny a unikátní oblastí vátých písků. V místě, kde se potkává s Uherskohradišťskou, zatáčí Bzenecká stezka doprava a krátkým písčitým úsekem spěje do centru oblasti přímo na trase stezky, která prochází severní částí Bzence, se nacházejí nejvýznamnější památky někdejšího královského města. Židovský hřbitov v ulici Karla Čapka je středověkého původu, nejstarší dochované náhrobky jsou z konce 17. století. Před vchodem do raně barokního kostela sv. Jana Křtitele z počátku 18. století je na vysokém sloupu umístěna cenná barokní práce sousoší sv. Trojice. V zahradě pseudogotického zámku roste starobylá lípa čítající údajně 900 let věku.

Nejlepším zakončením nedělního výletu je občerstvení v restauraci, kde se o vás a vaše kolo umí postarat. Pod sgrafity bzenecké sokolovny, která se chlubí známkou Cyklisté vítáni, na vás čeká chutné jídlo a stinná zahrádka, kde vám čas pozdního oběda čí sladké tečky budou odměřovat sluneční hodiny a voda protékající stylizovaným mlýnským kolem.

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Hospůdka na Haldě

Ve stylovém prostředí naší nekuřácké hospůdky můžete poobědvat, povečeřet, nebo uspořádat oslavu.

2 hodnocení
Hospůdka na Haldě - ubytování

Součástí Hospůdky na Haldě je penzion, který nabízí ubytování v pěti stylových, dvoulůžkových pokojích.

1 hodnocení
Penzion Relax 77

Jako na prázdninách u babičky na Slovácku se budete cítit v původní venkovské chalupě č. 77. Penzion tvoří dva samostatné byty s krbem, návratí, které slouží jako kolárka, dřevník, tichý a prostorný dvorek. Idylické ubytování na úpatí Chřibů protkaných cykloturistickými zajímavostmi, nadohled sklepních uliček propojený...

Bez hodnocení
Restaurace Sokolovna

Příjemné odpočinutí i chutné a levné jídlo nabízí stinná zahrádka restaurace pod sgrafity bzenecké Sokolovny. Dobu oběda vám budou odměřovat sluneční hodiny na fasádě budovy a voda protékající stylizovaným mlýnským kolem.

1 hodnocení
Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Zámecké vinařství Bzenec je vinařským podnikem s dlouholetou tradicí. Vinařství se nachází ve velmi krásném a romantickém prostředí zámečku v pseudogotickém slohu, který zde po staletí představuje slávu zámeckého vinařství ve významné moravské podoblasti Slovácké, která je součástí Dolnomoravského úvalu, v němž se soustřeďuje převážná část vinařské produ ...

1 hodnocení

areál U Sklepů

Centrem polešovického vinařství je areál U Sklepů v blízkosti kostela. Zemní sklepy mají převážně průčelí z červených cihel, občas porostlé psím vínem. Zdobným prvkem několika průčelí je mozaikovitá kombinace bílých a červených cihel vytvářející letopočet stavby nebo iniciály majitele. Vinaři z areálu U Sklepů si libují, že zemina nepropouští vodu, říkají jí sklepnice.

Tipy na výlet

Jadrná vína Podchřibí


 • 16.2.2018
  Mapa dálkových tras Greenways a ...

  Mapa dálkových cyklotras Greenways a EuroVelo v ČR je na ...

   
  9.2.2018
  Vydali jsme nový Katalog CYKLIST...

  Tištěný katalog obsahuje informace o dálkových cyklotrasách

   
  Všechny aktuality
 • únor 2018
  poútstčtsone
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  Všechny akce