Moravská vinná - Velkopavlovická

Délka trasy:
54 km
Povrch:
45% klidné silnice 3. třídy, 40% zpevněné terénní úseky, 15% cyklostezky
Využitelnost:
trasa úseku je sjízdná celoročně
Vhodné pro:
všechny skupiny cykloturistů
Značení:
cyklistické značky se stylizovaným sklepním žúdrem červené barvy
Nejvyšší bod:
310 m n.m.
Nejnižší bod:
180 m n.m
Nástupní místo:
Pouzdřany
Cílové místo:
Krumvíř
Navštívíte místa

Pouzdřany, Velké Pavlovice

Fotogalerie
 • 1.jpg

  0 10

 • 10.jpg

  1 10

 • 2.jpg

  2 10

 • 3.jpg

  3 10

 • 4.jpg

  4 10

 • 5.jpg

  5 10

 • 6.jpg

  6 10

 • 7.jpg

  7 10

 • 8.jpg

  8 10

 • 9.jpg

  9 10

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

Poslední osadou na trase, která je součástí Mikulovské vinařské oblasti jsou Pouzdřany, vinařská obec, kterou v minulosti proslavila výroba slámových vín. Její náves zdobí architektonicky zajímavý gotický farní kostel sv. Mikuláše a renesanční svobodný dvůr z počátku 16. století. Pokračování trasy po silnici z Pouzdřan do Popic zaujme výhledem na národní přírodní památku - Pouzdřanskou step. U obecního úřadu v Popicích odbočí stezka do terénu a nově vyznačeným úsekem stoupá vinicemi firmy Sonberk na vrch Žebrák.

Dříve než dosáhnete místa dalekých výhledů, zastavte se na prohlídku a dvě deci ve vinařství Sonberk. Elegantní sídlo firmy uprostřed vinic je ukázkou moderní vinařské architektury, unikátní technologie a jedinečných bílých vín. Terasa vinařství nabízí impozantní výhled na novomlýnské nádrže se siluetou dominant Pavlovských vrchů připomínající atmosférou obrazů Antonína Vojtka. Po krátké cestě ve společnosti modře značené Velkopavlovické vinařské klesá trasa stezky do Hustopečí a vstupuje do vinařské oblasti, kterou charakterizuje vyšší zastoupení a výborná kvalita červených vín. Středověká bašta moravského vinařství se chlubí několika cennými historickými památkami a čilou vinařskou turistikou. Jejím centrem je Stálá vinařská expozice v renesančním domě U Synků, kde se dozvíte vše o pěstování révy vinné i výrobě vína. Rozhodnete-li se pro degustaci, můžete si vybrat ze čtyřiceti vzorků vinařů a vinařských firem podoblasti. Koštování ve společnosti správce expozice pana Sedláčka je mimořádným vinařským i lidským zážitkem. V domě U Synků sídlí i městské informační středisko, muzeum a galerie.

Podjezdem dálnice nad Hustopečemi a v její blízkosti pokračuje trasa směrem na východ polní cestou do Staroviček. Ve středu obce se po místní komunikaci vrací podjezdem na levou stranu dálnice, odkud vinicemi a sady dospěje do Velkých Pavlovic. V srdci podoblasti vstupuje trasa stezky do folklórní oblasti Hanáckého Slovácka, první národopisně vyhraněné oblasti od začátku Moravské vinné ve Znojmě.

Úctu k odkazu předků prokazují Hanáčtí Slováci udržováním tradic a zvyků, jejichž vyjádřením je i slavnostní kroj, který se obléká na velké svátky, jako jsou hody, vinobraní a Boží tělo. Centrální Velkopavlovicko je oblasti znamenitých a pohostinných vinařů. Chcete-li poznat veselé a družné lidi, staleté podzemní chodby a nejlepší červená vína na Moravě, využijete nabídky některého ubytování ve městě. Podvečerní prohlídka města bude pro vás odpočinkem po cestě i příležitostí poznat zlatý kříž velkopavlovického vinařství.

Z Velkých Pavlovic míří trasa po silnici přes Horní Bojanovice a Němčičky do Bořetic. Vlní se kopcovitou krajinou, táhlá stoupání střídají krátké a prudké sjezdy. Poslední osada úseku vítá cyklisty vinařskou recesí. Svobodná spolková republika Kraví hora na břehu říčky Trkmanky je nejen pohlednou vinařskou vesničkou, ale i samostatnou republikou s vlastní ústavou, vládou, prezidentem a měnou zvanou kravihorec. Pohled od kravihorského ministerstva „financí, pošt, šeptandy a spojů různých“ naznačuje pokračování trasy Moravské vinné - stoupá po silnici do Vrbice. Středověká strážní osada je dnes vyspělou vinařskou obcí, sklepy vybudované v sedmi patrech pod sebou ve sklepencové skále Stráž ukrývají vína mimořádné kvality. Následuje sjezd mezi vinohrady do Kobylí a cesta bezlesou krajinou přes Brumovice a Morkůvky do Klobouk. Na vrcholu stoupání, těsně před vjezdem do města můžete odbočit k rekonstruovanému větrnému mlýnu, který stojí na místě posledního z klobouckých větřáků, jako připomínka časů, kdy na jižním svahu Klobouk fungovalo několik větrných mlýnů.

Závěrečný úsek do centra národopisné oblasti „Kraj beze stínu“ ozdobí vyhlídka na přírodní památku Louky pod Kumstátem a vjezd do města samotného odbočka k místní malovinařské sklepní kolonii. Z Krumvíře směřuje trasa páteřní stezky rychlým silničním úsekem na Slovácko.

Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Amande Wine Wellness Hotel

Amande Wine Wellness Hotel se nachází v Hustopečích ve městě vína a mandlí, které se promítají i v samotném hotelu. Jedinečné Wine Wellness je v České republice prvním zařízením, jehož hlavní doménu tvoří víno a vinné procedury.

1 hodnocení
Apartmány nad sklepem

Největší velkopavlovickou sklepní kolonii Zelnice tvoří původní zemní sklepy pod mohutnými lisovnami. Část z nich byla koncem minulého století modernizována a upravena na komfortní zařízení pro vinařskou turistiku. Penzion Apartmány nad sklepem nabízí nejen pohodlné ubytování, ale i vinnou léčebnou kůru ve sklepních lá...

1 hodnocení
Bylinkový ráj Sonnentor

Nabízíme zážitkovou exkurzi ve firmě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.

5 hodnocení
Ekocentrum Trkmanka

Ekocentrum Trkmanka s environmentální vzdělávací zahradou nabízí ubytování v apartmánech a pokojích za přívětivé ceny. Ekocentrum vzniklo na základě projektu rekonstrukce budovy bývalého Zámečku (dříve novorenesanční tvrze) a vytvořilo tak zázemí pro realizaci ekologického vzdělávání, výchovy, osvěty a environmentálního poradenství pro děti, žáky a stud ...

Bez hodnocení
Hotel Kraví hora

Hotel stojí na mimořádně atraktivním místě - sousedí se starobylými sklepy, je obklopený přírodou a nabízí nádherný výhled. Je vynikajícím výchozím bodem pro poznávání Modrých hor i okolí a protíná se tu několik cyklostezek.

1 hodnocení
Nebyla nalezena žádná data.

Tipy na výlet

Za vyhlídkami Modrých hor


 • 16.2.2018
  Mapa dálkových tras Greenways a ...

  Mapa dálkových cyklotras Greenways a EuroVelo v ČR je na ...

   
  9.2.2018
  Vydali jsme nový Katalog CYKLIST...

  Tištěný katalog obsahuje informace o dálkových cyklotrasách

   
  Všechny aktuality
 • únor 2018
  poútstčtsone
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  Všechny akce