Moravská vinná - Znojemská

Délka trasy:
68 km
Povrch:
50% klidné silnice 3. třídy, 35% terénní úseky, 15% cyklostezky
Využitelnost:
trasa úseku je sjízdná celoročně
Vhodné pro:
všechny skupiny cykloturistů
Značení:
cyklistické značky se stylizovaným sklepním žúdrem červené barvy
Nejvyšší bod:
285 m n.m.
Nejnižší bod:
200 m n.m.
Nástupní místo:
Znojmo
Cílové místo:
Jevišovka
Navštívíte místa

Znojmo, Jevišovka

Fotogalerie
 • 1.jpg

  0 10

 • 10.jpg

  1 10

 • 2.jpg

  2 10

 • 3.jpg

  3 10

 • 4.jpg

  4 10

 • 5.jpg

  5 10

 • 6.jpg

  6 10

 • 7.jpg

  7 10

 • 8.jpg

  8 10

 • 9.jpg

  9 10

Moravská vinná stezka svou pouť začíná v centru Znojma, nedaleko obelisku se sochou bohyně vítězství Niké na Komenského náměstí. Uprostřed Husových sadů označuje její začátek návěstí se sklepním žudrem červené barvy. Po krátkém sjezdu parkem pokračuje kilometrovým úsekem po silnici I. třídy.

Rušný provoz a hřmot města opouští stezka Louckou ulicí kolem premonstrátského kláštera; most přes Dyji je již branou do významné vinařské obce Nového Šaldorfu-Sedlešovic. Ze silnice Znojmo – Retz odbočuje trasa za obcí a přivádí cyklisty k prvnímu stoupání do Konic. Po sjezdu do Popic následuje půvabný, technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště, který je vstupem do národního parku Podyjí. Kamenitou stezku zdobí kaple, kříže a Boží muka s česko-německými nápisy, doklady staleté společné minulosti. Ve Starých vinicích nad Havraníky čeká na cyklisty oáza v podobě ochutnávkového altánu firmy Znovín Znojmo.

Mezi desítkou vzorků můžete ochutnat i znamenité cuveé Charles Sealsfield, upomínající na slavného rodáka z Popic spisovatele Karla Postla. Náhorní plošina nad Havraníky je ideálním výchozím místem ke krátké zajížďce k legendární vinici Šobes. Za Havraníky odbočuje stezka do Šatova. Na její trase leží snad všechny sklepy v obci, pouze k tomu nejznámějšímu – Malovanému – musíte kousek odbočit. Do výšky 290 m nad mořem, ke státní hranici s Rakouskem stoupá trasa Moravské vinné stezky ze Šatova. Ve viniční trati nad Peklem je parádní vyhlídka na rakouské a moravské vinařské obce, za pěkného počasí lze prý vidět i Alpy. Zvlněný terén podél státní hranice opustí stezka odbočením po bývalé signálce směrem na Chvalovice, odkud v souběhu s dálkovou cyklotrasou Greenway Praha–Vídeň pokračuje do Načeratic.

Rovinatý silniční úsek si můžete zpestřit návštěvou hrádku Lampelberg, jehož kulatá věž poskytuje široký výhled do krajiny nebo ochutnávkou ve vinařském centru společnosti Ampelos ve Vrbovci. Příhraniční průběh Moravské vinné postrádá pestrost a členitost třiceti kilometrů v okolí Znojma; až do Jaroslavic vede rychle ubíhající rovinatá trasa po silnici. Úsek je výmluvným svědectvím o osudu moravského pohraničí, které tragicky utrpělo poválečným odsunem Němců a následnou komunistickou devastací. Šedivé návsi, polorozpadlé renesanční domy a zpustlé barokní usedlosti svědčí o kdysi bohatém kraji, který jen těžce hledá ztracenou tvář. Obrazem hospodaření lidové armády je i zámek v Jaroslavicích, za nímž stezka odbočuje ze silnice a krátkým úsekem po břehu rybníka a topolovou alejí spěje do Hrádku. Před obcí si všimněte novogotické kaple z roku 1906, která byla po opravě zasvěcena sv. Anežce české. Dříve, než se vydáte na závěrečný desetikilometrový úsek terénem do Hevlína, zastavte se na návrší na okraji Hrádku. Za ohradní zdí pozdně barokního kostela sv. Petra a Pavla objevíte ojedinělou románskou rotundu sv. Oldřicha, která je zmiňovaná již v polovině 11. století.

V Dyjákovicích stezka odbočujeme na bývalou signálku a klidnou asfaltovou cestou směřuje do Hevlína. V půli úseku do Jevišovky se k páteřní trase připojuje Znojemská vinařská stezka, která vás přes Hrabětice a Šanov přivede do Hrušovan, železničního uzlu, odkud směřují vlaky do Brna, Břeclavi i Znojma. Stejné vlakové spojení můžete využít i z nedaleké Jevišovky. Odměnou těm, kteří si přidají šest kilometrů, bude zhlédnutí dvou nových odpočívek na Greenways vytvořených ivančickým sochařem Josefem Zahradníkem.

Zveme vás na vinařské stezky na Znojemsko Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

1. Cykloturistické centrum služeb a informací v ČR

Služby: * Mapové podklady se specializací na cykloturistiku širokého okolí a příhraniční oblasti Rakouska * Komplexní informace pro cyklisty (ubytování, stravování, aktivity pro volný čas, vinařství, přehled certifikovaných zařízení v projektu Cyklisté vítáni) * Stanoviště služby „Žlutý anděl pro cyklisty“ (asistenční vozidlo) * Úschovna kol a zavaza ...

Bez hodnocení
Degustační sklep VINO HORT

Vinařství VINO HORT bylo založeno roku 1999 a nabízí spoustu druhů degustace ve vlastním sklepě.

Bez hodnocení
Freeport Fashion Outlet

V OC Freeport se nachází dvě restaurace a rychlé občerstvení KFC, kde se můžete občerstvit na Vašich cestách po cyklostezkách Znojemska.

1 hodnocení
Hotel LAHOFER

Hotel byl vybudován rekonstrukcí domu, jehož původ sahá až do počátku 14. století. Služby Hotelu LAHOFER: * klimatizované pokoje * vinotéka a informační centrum znojemských vinařství * hlídané parkoviště * internet na pokoji * úschovna kol * půjčovna kol. Hotel provozuje v letních měsicích každodenní ochutnávku vín na hrádku Lampelberg - 800m od cyklot ...

1 hodnocení
Hotel N

Hotel je umístěn v klidové části Zmojma v čtvrti Přímětice. Výhodou hotelu je příma spolupráce s firmou Znovín Znojmo, která má v podzemních prostorech v stup do unikátního Křížového sklepa. Hotel patří k nejnovějším ve Znojmě.

Bez hodnocení

www.romanpolak.cz Šatov 49
602 561 546
vino@romanpolak.cz

Vinařství Roman Polák

Je dnes spousta milovníků vín vyhledávajících vinařské tradice i novodobý moderní styl vína samotného. Takový kompromis je možné objevit ve sklepě Ing. Romana Poláka a jeho vinařské firmy v Šatově. Malé rodinné vinařství s tradicí od roku 1921 vzniklo v současné podobě v roce 2002 (i když Roman Polák vyrobil své první víno v deseti letech a dodnes si ho pamatuje - byl to Ryzlink vlašský). Klade důraz na pečlivost ve vinici, při výběru hroznů od spolupracujících vinohradníků i výrobě vína. Vinařství hospodaří ve vlastních vinohradech o rozloze 2 ha, část hroznů nakupuje ze Znojemské a Velkopavlovické podoblasti.

Tipy na výlet

Pulkautaller Kellergassen - trasa sklepními uličkami údolí Pulkau

 

Znojemské vinné sklepy


 • 16.2.2018
  Mapa dálkových tras Greenways a ...

  Mapa dálkových cyklotras Greenways a EuroVelo v ČR je na ...

   
  9.2.2018
  Vydali jsme nový Katalog CYKLIST...

  Tištěný katalog obsahuje informace o dálkových cyklotrasách

   
  Všechny aktuality
 • únor 2018
  poútstčtsone
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  Všechny akce