Strážnická vinařská stezka

Délka trasy:
101 km
Povrch:
70 % silnice 3. třídy, 30 % zpevněné nebo travnaté polní cesty
Využitelnost:
sjízdná celoročně, travnaté a nezpevněné cesty za mokra přístupné pouze na horském kole. terénní úsek kolem Kobylí hlavy do Blatničky je po dlouhotrvajících deštích nesjízdný.
Vhodné pro:
většina trasy je vhodná pro rekreační cykloturistiku, náročnější úseky 3-5
Značení:
značky se stylizovaným sklepním žúdrem modré barvy
Nejvyšší bod:
330 m n.m.
Nejnižší bod:
190 m n.m.
Nástupní místo:
Bzenec
Navštívíte místa

Bzenec, Strážnice, Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou

Fotogalerie

Více než sto kilometrů Strážnické vinařské stezky jejíž západní hranici tvoří Uherský Ostroh a Rohatec a na východě dosahuje k bělokarpatským stráním, je námětem na několikadenní pobyt v kraji Joži Úprky, svébytné lidové architektury a lahodných bílých vín. Tipem na jednodenní výlet je okruh ze začátkem i cílem ve Bzenci, na jehož trase leží nejcennější památky i cyklistické lahůdky Strážnicka.

Bzenec - Petrov

Úsek ze Bzence míjející národní přírodní památku Váté písky vede po silnici a končí u Muzea vesnice jihovýchodní Moravy na okraji Strážnice. Návštěva expozice je návratem do časů roubených chaloupek s doškovými střechami, řemeselných dílen, klidu a harmonie. Skanzen představuje i soubor vinohradnických staveb a jejich zařízení, který je doplněn ukázkovou vinicí. Město Strážnici, střežící zemskou hranici již ve 13. století, vlastnily významné moravské rody pánů z Kravař a ze Žerotína, po bitvě na Bílé hoře získal město italský rod hrabat z Magni. Kromě znatelného středověkého půdorysu, nabízí město cennou památku v podobě židovské synagogy a hřbitova, připomínku jedné z nejstarších „obcí“ na Moravě. Modře značená stezka pokračuje přes náměstí, po odbočení doprava míjí rozsáhlý piaristický klášter s barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie a architektonicky hodnotnou kapli sv. Rocha.

Po překonání silnice a železničního přejezdu se trasa stezky větví. Odbočíme doprava, proslulá „lumpenštráse“ vede do petrovských Plžů. Barokně laděná průčelí se do dálky bělají v zeleni stromů a travnatých nadsklepí. Soubor padesáti zemních sklepů stavěných od 16. století jednotným stylem, je od roku 1983 chráněnou památkou lidové architektury. Nečekejte však skanzen. Setkáte se nejen se slaměnou víchou nad žudrem sklepa, která už za první republiky označovala „búdy“, kde bylo možné ochutnat víno, ale především s ochotou a otevřenými dveřmi. Nepěkný zvyk některých domácích podmiňovat možnost ochutnávky vína nákupem nejméně dvou litrů na cestu, vyváží vinaři, kteří nezištně „natáhnou“ nejlepší víno ve sklepě a přidají povídaní o historii i současnosti Plžů.

Petrov - Kněždub

Stejnou cestou, i když tentokrát jí můžete říkat Kosečkova, v Petrově či Strážnici vám rádi vysvětlí oba názvy, se vrátíte do Strážnice. A pak už vzhůru do Bílých Karpat. Před Radějovem leží kopec Žerotín, který je jednou z mála viničních tratí orientovaných na severní stranu, která však díky svému mikroklimatu přináší velmi kvalitní bílá vína. Osada Radějov je vstupní branou do Bílých Karpat, biosférické rezervace s bohatou květenou a zajímavou faunou. Přestože v kraji koluje pověst o bohatém habánském sklepu zasypaném nedaleko myslivny pod „Starým hájem“, spíše než vínem je Radějov známý každoročními košty slivovice.

Po silnici pokračuje stezka do Tvarožné Lhoty. V sousedství stezky, na vrcholu kopce Travičná, stojí v nadmořské výšce 380 m železná rozhledna, která kromě dalekých výhledů nabízí v přízemí výborně zpracovanou historii kraje, jeho architektonických a etnografických zajímavostí, flóry a fauny. Stanoviště Šumárnické naučné stezky na návsi v obci, která nese jméno daně odváděné z prodaného tvarohu, připomene možnost rozšíření výletu o unikátní oblast Bílých Karpat a Horňácka. Příští osadou na stezce je Kněždub, rodiště bratří Úprků, s pseudogotickým kostelem sv. Jana Křtitele a malebnými ukázkami lidové architektury domkářské části obce. Na místním hřbitově, který je nazýván „Slováckým Slavínem“ našli místo posledního odpočinku umělci, jejichž věhlas přesáhl nejen regionální, ale i české hranice. Malíři Joža Úprka a Antoš Frolka a sochař Franta Úprka ve své tvorbě uplatnili motivy z rodného Slovácka a jejich výtvarná díla se stala národopisnými dokumenty. Dobové hodnocení tvorby Joži Úprky v Ottově slovníku naučném nešetří chválou: „Od počátku umělec svérázný, má svou techniku, své vedení štětce, své zamilované typy a svou barevnou notu. Ze široka, plošně, ve velkém zná modelovati jadrné postavy Slováků, zamilovanou barvou jeho jest od počátku rumělka, svítivý tón hravé červeni, tak jak hárá na sukních, gatích a pentlích slováckého kroje.“

Kněždub - Blatnice

Z Kněždubu podél hranice CHKO Bílé Karpaty vede cesta do Hroznové Lhoty. Novodobá historie obce je také spjata se jménem Joži Úprky. Od začátku minulého století žil a tvořil v Hroznové Lhotě, tady ho v r. 1902 navštívil slavný francouzský sochař Auguste Rodin. Dům, který pro Úprku postavil v secesním stylu architekt Dušan Jurkovič však v obci nejspíše nenajdete. Chátrá v nepřehledné zástavbě za kostelem. Na konci Tasova zatáčí trasa stezky doprava přes říčku Veličku, po kilometru zabočí vlevo a přivede cyklisty k informační tabuli před kostelem Všech svatých v Lipově, jehož interiér ozvláštňují dřevěné pavlače a strop. Horňácká obec s protestanskou minulostí vlastní horenské právo již od 16. století, latinský spis z roku 1669 považuje bílá vína z Lipova za nejlepší na Moravě.

Podél řeky Veličky pokračuje stezka do Louky, nejstarší obce na Horňácku. Náves osady zdobí kaplička se zvonicí z 18. století, kostel Panny Marie Růžencové v jejím sousedství považuji za jednou z nejzdařilejších sakrálních staveb postavených po roce 1989. Z Louky přes Blatničku na Boršice spěje stezka na Blatnicko, vinařsky nejatraktivnější část oblasti. Silnici lemují vinice na jižních svazích kopce Jasenová, vysílač na Velké Javořině dne zblízka nepřipomíná pěst se vztyčeným malíčkem a ukazováčkem a v odpoledním slunci překvapuje bělostí věží v zeleni lesů. V Boršicích u Blatnice směřuje modrá značka doleva; stezka pokračuje po klidné asfaltové cestě kolem chatové osady Babí hora s panoramatem Hluku nadohled. Před městem nečekaně odbočí doleva pod Kobylí hlavu, chráněnou památku s vzácnou flórou. Následující desetikilometrový úsek je cyklisticky nejzajímavější částí etapy.

Na rozbitou, místy mokrou polní cestu navazuje úsek s travnatým povrchem, který za Blatničkou vystřídá kopcovitý terén vinařské trati Milovy. Panelová cesta točící se v členitém terénu končí u odpočívky stezky nad Blatnicí, odkud stezka prudce klesá do vinařské obce pod sv. Antonínkem. Dávná vinařská tradice – již ve 13. století se blatnické víno vozilo na knížecí dvůr do Prahy – se tady snoubí se s živou současností. Památkově chráněný areál sklepů s lisovnami z nepálených cihel „Stará hora“ je připomínkou časů, kdy ruku stavitelů vedla pokora a pochopení účelu stavby. V některém ze starobylých sklepů můžete ochutnat i proslavený Blatnický roháč, cuvée s dominantním podílem Ryzlinku rýnského, doplněné Sylvánským zeleným a Rulandským bílým do harmonické symfonie chuti a vůně. Ostatně s tímto zlatistým mokem získal již v roce 1880 kníže Jan II. z Lichtensteinu zlatou medaili na mezinárodní výstavě vín v Paříži.

Blatnice - Bzenec

Stoupání na kopec sv. Antonínka vrcholí u stejnojmenné kaple, jednoho z nemnoha poutních míst Slovácka. Zvláštní atmosféra místa, klid a daleký výhled vybízí k zastavení, prohlídce kaple, zamyšlení. Následný sjezd do Ostrožské Lhoty nás přivede na Uherskohradišťsko a stejnojmenná vinařská stezka přes Ostrožskou Novou Ves do Uherského Ostrohu. Rozcestník nedaleko Moravy oznamuje, že jsme znovu na Strážnické vinařské stezce. Na komfortní cyklostezku vlnící se mezi silnicí a řekou navazují milokošťské uličky a místní komunikace směřující k jezu u Bartolomějského náměstí ve Veselí nad Moravou. Původní Veselská osada ležela na břehu řeky Moravy a koncem 19. století v ní žilo sotva 500 obyvatel. Spojením s Předměstím a židovskou obcí v roce 1919 vzniklo město, jehož dominantou je původně renesanční zámek ze 16. století, za pozornost stojí zámecký park a sousední vodní elektrárna se strojním zařízením ze začátku 20. století. Nedaleko zámku je také přístaviště Baťova kanálu, historické vodní cesty vybudované ve 30. letech dvacátého století. Po levém břehu Moravy vede stezka do Vnorov, rodiště básníka a milovníka vína Jana Skácela. V obci, jejíž malebný obraz dotváří kostel sv. Alžběty Durynské, se vyrábělo v 18. století 1500 hl vína ročně, o sto let později byly Vnorovy /tehdy Znorovy/ vyhlášené pěstováním křenu.

Již mimo vinařskou stezku, asfaltovou cestou kolem hřiště k plavební komoře Vnorovy II., spěje etapa k cíli. Krátký úsek kolem řeky končí na mostě, jehož zábradlí připomínající vlnící se vodu jsme viděli již při ranní cestě do Strážnice. Do cílového Bzence zbývá sotva pět kilometrů.

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Autokempink Strážnice

Autokempink slouží v hlavní rekreační sezoně letních prázdninových měsíců převážně k týdenním rekreačním pobytům, zvláště je vhodný pro rodiny s dětmi. Mimo prázdninovou rekreační sezonu je autokempink využíván k ubytování zájezdů spojených většinou s návštěvou Strážnice a jejich kulturních památek a případně návštěvou...

1 hodnocení
Kemp a Penzion SLOVÁCKÝ DVŮR

KEMP a PENZION SLOVÁCKÝ DVŮR v Ostrožské Nové Vsi - je nově vybudovaný sportovně-rekreační, ubytovací a gastronomický areál jako komplexní multifunkční víceúčelové zařízení nadregionálního významu a postavení, realizované ve velmi zajímavém netradičním místním lidovém stylu.

2 hodnocení
Kemp Slovácký dvůr

KEMP a PENZION SLOVÁCKÝ DVŮR v Ostrožské Nové Vsi - je nově vybudovaný sportovně-rekreační, ubytovací a gastronomický areál jako komplexní multifunkční víceúčelové zařízení nadregionálního významu a postavení, realizované ve velmi zajímavém netradičním místním lidovém stylu.

1 hodnocení
Muzeum vesnice jihových. Moravy

Návratem do časů roubených chaloupek s doškovými střechami, řemeselných dílem, klidu a harmonie je návštěva Muzea vesnice jihovýchodní Moravy. Ojedinělou část expozice představuje soubor vinohradnických staveb a jejich zařízení, který je doplněn ukázkovou vinicí.

1 hodnocení
Na Baťáku Petrov

Dovolujeme si Vás pozvat do vinařské obce Petrov na projížďku lodí po unikátní technické památce - Baťově kanále. Získáte možnost nerušeně sledovat krajinu Slovácka, pozorovat vzácné živočišné i rostlinné druhy i poznávat krásy obcí a měst ležících při Baťově kanále Po krátkém zaškolení obsluhou půjčovny budete schopni...

1 hodnocení
Nebyla nalezena žádná data.

Tipy na výlet

Strážnické a skalické vinohrady

 

Sklepními uličkami Dolňácka

 


 • 16.2.2018
  Mapa dálkových tras Greenways a ...

  Mapa dálkových cyklotras Greenways a EuroVelo v ČR je na ...

   
  9.2.2018
  Vydali jsme nový Katalog CYKLIST...

  Tištěný katalog obsahuje informace o dálkových cyklotrasách

   
  Všechny aktuality
 • únor 2018
  poútstčtsone
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  Všechny akce