MIROSLAV


Kulturní a vinařské akce

Miroslav je příkladným malým městem, které dokládá, že na velikosti nezáleží, ale na pestrosti a hojnosti kulturního života ano. Miroslav pořádá pro své občany i návštěvníky plnou plejádu kulturních a vinařských akcí. V lednu počínaje Ochutnávkou mladých vín, duben je již tradičně spjatý s pořádáním turistického pochodu a cyklistickým putováním Miroslavská šlápota. Třetí sobotu v měsíci květnu organizuje Skupina miroslavských vinařů srovnávací výstavu vín pod názvem Miroslavský košt. O nejvyšší umístění zde soutěží na 450 vzorků velmi kvalitních vín z mikulovské, velkopavlovické a znojemnské vinařské oblasti. Měsíc červenec je ve znamení dvou akcí. K záchraně meruňkových sadů v Miroslavi a okolí má přispět Meruňkobraní, konané třetí pátek v tomto měsíci. Vyhlašuje se Meruňkovice roku, Meruňka roku a soutěží se o titul Knedlíkového krále.

Jarmark u Floriána
V sobotu po Meruňkobraní navazuje největší slavnost v roce – Jarmark u Floriána. V rámci jarmarku je možné zhlédnout závody hasičských družstev o Pohár rady města, historický průvod, navštívit výstavu automobilů a zahradní techniky, podívat se na historickou bitvu či rytířská klání, zúčastnit se koncertu na zámku nebo vystoupení kapel z DDM. Občerstvení a možnost výhodných nákupů je k dispozici na mnoha místech. Akci ukončí letní noc v zámeckém parku.

Druhou sobotu a neděli v září pořádá město tradiční krojované hody. V listopadu se v Miroslavy koná již
tradiční ochutnávka gulášů a mladých vín, tzv. Gulášovka. V sobotu po svátku sv. Martina organizují Svatomartinské svěcení vín. Slavnostní akt posvěcení společně provádí miroslavský farář a duchovní z partnerského města Sv. Jur. Hostům servírují husí speciality, do časných ranních hodin jsou nalévána mladá vína i vzorky starších ročníků. Po celou předvánoční dobu zdobí miroslavské náměstí osvětlený strom a obří adventní věnec.